Pipistrel získal certifikát podľa nových nemeckých UL pravidiel MTOW 600 kg ako prvý na svete

Na základe nového základného nariadenia EASA, ktorým bola povolená MTOM 600 kg pre kategóriu microlights v Európe, bolo Nemecko prvou krajinou, ktorá implementovala nové nariadenie. Ako dôkaz vynikajúcej spolupráce medzi spoločnosťami DULV a Pipistrel sa spoločnosť Pipistrel stala po desaťročiach prvou spoločnosťou, ktorá získala nové osvedčenie UL v súlade s novými nemeckými technickými predpismi LTFUL 2018 o hmotnosti 600 kg.

Pri odovzdaní predseda DULV pán Jo Konrad uviedol: Nemecko bolo prvou krajinou, ktorá vyhlásila výnimku. Je to tiež prvá krajina, ktorá vyvinula a uverejnila potrebné požiadavky letovej spôsobilosti pre tieto lietadlá (LTF-UL 2019, (NfL 2-446-19). Druhé vykonávacie nariadenie k nariadeniu o inšpekcii lietadla (2. DV LuftGerPV) dňa Vo Federálnom vestníku sa objaví 10. apríla 2019. S hrdosťou as uspokojením sme teraz schopní odovzdať prvý typový certifikát s hmotnosťou 600 kg spoločnosti Pipistrel pre VIRUS SW 600 D ako oprávnený orgán spolkového ministerstva dopravy. „Nie je to pre nás iba prvá typová certifikácia v tejto kategórii – pravdepodobne aj prvá v Európe. Nemecké typové schválenie je uznávané v mnohých európskych krajinách. Týmto a v súvislosti s vysokou kvalitou výrobkov Pipistrel prajeme VIRUS SW 600 D každý úspech. «

Po prejave pán Konrad odovzdal osvedčenie pánovi Richardovi Meierovi z Pipistrelu a zablahoželal mu za vynikajúcu tímovú prácu a spoluprácu s DULV.

Odovzdanie certifikátu DULV

Pipistrel by chcel úprimne poďakovať nášmu tímu Vertical Solutions na čele s Richardom Meierom a hlavným inžinierom Vidom Plevnikom, ktorí dosiahli tento medzník za vynikajúcu spoluprácu s technickým tímom DULV za 4 mesiace: Benedikt Glock a Jörg Seewald.
Veľké poďakovanie patrí aj agentúre EASA, ktorá umožnila zvýšenú bezpečnosť ľahkých svetlometov tým, že poskytla krajinám EÚ príležitosť stanoviť vyššie vzletové hmotnosti pre túto triedu, Európskej komisii a Európskemu parlamentu za ich nepretržitú pomoc a podporu.

Tine Tomažič PhD, riaditeľ spoločnosti Pipistrel Vertical Solutions, uviedol: „Pipistrel Vertical Solutions víta príkladný pracovný proces s DULV, ktorý umožnil rýchle a dôsledné overenie súladu vírusu SW 600 D s pravidlami LTF-UL2019. Pri vývoji tohto nového produktu sme chceli stanoviť úroveň bezpečnosti a stanoviť latku v spôsobe certifikácie – som hrdý na tím spoločnosti Pipistrel Vertical Solutions, ktorej mám tú česť viesť. Nová trieda UL s hmotnosťou 600 kg umožňuje viac funkcií zvyšujúcich bezpečnosť v letúnoch a všetci výrobcovia by si to mali pamätať, keď sledujú tento nový segment, a nie iba vyrábať „ťažšie“ ultralight. “

Ako na tlačovej konferencii uviedol Ivo Boscarol, celá letecká komunita je obzvlášť vďačná pánovi Jo Konradovi za jeho iniciatívu, vedenie a vášeň pri založení triedy 600 kg UL: „Ďakujem, Jo!“

Na tejto udalosti nás poctila prítomnosť poslanca Európskeho parlamentu, pána Lojze Peterleho, ktorý je sám vášnivým pilotom. Chceli by sme sa poďakovať pánovi Peterlovi za veľký prínos k tomuto úspechu tým, že svojich kolegov poslancov Európskeho parlamentu motivovali k schváleniu nových pravidiel.

Prvý z vírusov SW 600D bol pri tejto príležitosti dodaný nemeckému zákazníkovi. Generálny riaditeľ spoločnosti Pipistrel Ivo Boscarol odovzdal kľúče lietadla nemeckému distribútorovi pánovi Peter Goetznerovi.

Lietadlo je už v sériovej výrobe a je k dispozícii na dodávky do celého sveta. Pipistrel bude v roku 2019 naďalej získavať nové nemecké osvedčenia o ľahkom svetle pre zvýšenú hmotnosť vozidiel Alpha Trainer a Sinus.

Po udalosti Ivo Boscarol oslávil projektového manažéra AERO Friedrichshafena, pána Rolanda Bosch a niekoľkých zástupcov médií.

Comments are closed.